آشنایی با انواع مقوا

هر فرآورده کاغذی که جرم پایه آن بالاتر از 200 گرم بر سانتیمتر مربع باشد را مقوا می نامیم.مقوا از خمیر چوب ، خمیر غلات و یا از ضایعات کاغذی تولید میشود.

در مبحث چاپ ، مقوا و کاغذ جزء مواد اولیه این صنعت به حساب می آید که بنا به نوع جنس مقوا و گرماژ آن از دستگاه های متفاوتی جهت چاپ استفاده می شود.در توصیف مشخصات مقوا به مواردی همچون نام تجاری مقوا و گرماژ آن می توان اشاره نمود. 

مقواهای مورد استفاده در صنایع غذایی معمولاً از مواد اولیه یا به اصطلاح بکر ساخته می شوند. 

استفاده از مقواهای بازیافتی در صنایع غذایی ممنوع می باشد ولی به دلیل قیمت پایین تر آن و بحث نابودی هرچه بیشتر درختان از مقواهای بازیافتی نیز استفاده می شود به شرط آنکه با لایه ای پوششی بر روی مقوا از تماس مستقیم مواد غذایی با این نوع مقواها جلوگیری شود. یکی از این مواد پلی اتیلن می باشد. 

در ادامه به معرفی عمده مقواهایی که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم. 

 

مقوای کرافت
مقوا

مقوای ایندل بورد

مقوای اینوربرد در محصولاتی که جنبه بهداشتی آن مد نظر می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این مقوا دارای مجوز از سازمان غذا و دارو است.
لایه های این مقوا از کاغذ بکر تهیه شده است. لایه بیرونی آن دارای مواد روان کننده است که سبب می شود پوشش جوهر و کیفیت چاپ بسیار مطلوب باشد.
این مقوا در عین حال که استحکام خوبی دارد بدون شکستن و ترک خوردن خم می شود. مقوای ایندربورد وارداتی می باشد و نسبت به مقواهای دیگر در رنج قیمتی بالاتری قرار دارد .
این مقوا در برابر روغن مقاوم بوده و روغن غذا از آن عبور نمی کند که این امر باعث می شود بیشتر در بسته بندی غذاهایی که روغن دارند از آن استفاده شود.
از این مقوا در ساخت جعبه های دارو،بسته بندی غذاهای فست فودی از قبیل جعبه سیب زمینی ، جعبه همبرگر ، جعبه ساندویچ  استفاده می شود.
مقوای ایندربورد

مقوای بهداشتی

این مقوا از سه لایه تشکیل شده است. لایه بیرونی از کاغذ بازیافتی می باشد که اگر از مواد بازیافتی سفید باشد به رنگ سفید و اگر از مواد بازیافتی از قبیل کارتن باشد به رنگ کرم یا قهوه ای می باشد. البته این مقوا با لایه بیرونی سفید در پروسه چاپ کیفیت بالاتری دارد.

این لایه فاقد مواد روان کننده می باشد که باعث میشود پوشش جوهر و کیفیت چاپ پایین تری در مقایسه با مقواهای ایندربورد ، پشت طوسی و پشت سفید داشته باشد. لایه مغزی این مقوا از کاغذ بازیافتی و لایه داخلی آن کاغذ بکر ، روکش پلی اتیلن و یا پروپیلن متالایز می باشد. 

روکش پلی اتیلن جهت محافظت مواد غذایی از برخورد با لایه داخلی و همچنین جلوگیری از نفوذ روغن و آب به مقوا مورد استفاده قرار می گیرد. این مقوا تولید داخل بوده و دارای مهر استاندارد ، سیب سلامت و مورد تایید سازمان غذا وداروی ایران می باشد. از این مقوا در تولید جعبه پیتزا ، جعبه همبرگر ، جعبه ساندویچ ، جا لیوان و جعبه غذا استفاده می شود.

مقوای دوبلکس بهداشتی

مقوای پشت سفید

این مقوا دارای دو لایه می باشد که لایه بیرونی و پشت آن از کاغذ باطله سفید رنگ ، دارای مواد روان کننده و پوشش جوهر و کیفیت چاپ بر روی آن مناسب می باشد. این مقوا مناسب استفاده در صنایع غذایی نمی باشد و فقط در مواردی که مواد غذایی با مقوا برخورد ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. 

مقوای پشت طوسی از استحکام و کیفیت پایین تری نسبت به مقواهای دیگر برخوردار است. ویژگی مقوا پشت طوسی قابلیت چاپ بالا آن می باشد که در صنایع بسته بندی بندی نظیر جعبه کفش، پاکت سیگار، جعبه کبریت، دستمال کاغذی، جعبه شیرینی، جعبه خمیردندان و همچنین در صنایع شوینده و بهداشتی مانند انواع پودر مورد استفاده قرار می گیرد.

مقوای پشت سفید و طوسی

مقوای پشت طوسی

این مقوا دارای دو لایه می باشد که لایه بیرونی آن از کاغذ باطله سفید رنگ ، دارای مواد روان کننده و پوشش جوهر و کیفیت چاپ بر روی آن مناسب می باشد. لایه داخلی نیز از کاغذ باطله طوسی رنگ می باشد.

این مقوا مناسب استفاده در صنایع غذایی نمی باشد و فقط در مواردی که مواد غذایی با مقوا برخورد ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. این مقوا مورد تایید سازمان غذا و دارو نمی باشد.مقوای پشت طوسی از استحکام و کیفیت پایین تری نسبت به مقواهای دیگر برخوردار است.

ویژگی مقوا پشت طوسی قابلیت چاپ بالا آن می باشد که در صنایع بسته بندی بندی نظیر جعبه کفش، پاکت سیگار، جعبه کبریت، دستمال کاغذی، جعبه شیرینی، جعبه خمیردندان و همچنین در صنایع شوینده و بهداشتی مانند انواع پودر مورد استفاده قرار می گیرد.

مقوای پشت طوسی

مقوای بکر یا دست اول

مقوایی است که مستقیماً از منابع سلولزی مانند خمیری که از آسیاب کردن چوب به همراه آب به دست می آیدتهیه می شود و ناخالصی دیگری ندارد. این مقوا هیچ گونه روکش و یا پوششی ندارد.

مقوای بکر

مقوای بازیافتی

محصولات کاغذی که حداقل یک بار مصرف شده و جهت استفاده مجدد در پروسه بازیافت قرار می گیرد. این مواد می تواند از کاغذ دفتر و کتاب که سفید رنگ باشد و یا از ضایعات کارتن و مقوا که کرم و قهوه ای رنگ هستند باشد. 

این ضایعات در یک پروسه با مخلوط شدن با آب تبدیل به خمیر و سپس با پهن کردن خمیر بر روی توری و با پرس کردن و گرما دادن آب داخل آن گرفته شده و تبدیل به مقوا می شود.

کاغذ بازیافتی

مواد روان کننده

استفاده از این مواد باعث می شود تا شرایط بهتری برای چاپ بر روی مقوا ایجاد شود.این مواد ظاهر مقوا را براق کرده و پوشش جوهر بر روی آن را بیشتر می کند

 

پلی اتیلن

پلی اتیلن به عنوان لایه ای محافظ بر روی محصولات کاغذی که از مواد بازیافتی درست شده اند قرار میگیرد تا از تماس مستقیم مواد غذایی با این محصولات جلوگیری نماید.این مواد دارای مجوز مصرف از وزارت بهداشت و درمان را دارند.

پلی اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع کیسه های پلاستیکی ، لوازم آشپزخانه و صنایع غذایی دارد.

پلی اتیلن