پاکت ساندویچ

پاکت ساندویچ کاغذی یکی از بسته بندی های ارزان و مقرون به صرفه در بین بسته بندی های مورد استفاده برای ساندویچ می باشد.این بسته بندی قیمت کمتری نسبت به جعبه و فویل های مورد استفاده در بسته بندی ساندویچ دارد.ماهیت استفاده کردن از پاکت ساندویچ ، جلوگیری از تماس مستقیم دست با ساندویچ و انتقال رطوبت و چربی آن می باشد.بسته بندی و پک کردن سریع از مزیت های این نوع بسته بندی می باشد.

پاکت ساندویچ در واقع همان کاغذ ساندویچ می باشد که بصورت پاکت تولید می شود و می توان ساندویچ را سریعتر و راحت تر بسته بندی نمود.
نازک بودن و حجم کم این پاکت کمک بزرگی در انبار کردن این پک می باشد.

پاکت ساندویچ کاغذی به صورت کیلویی و عمده طرح دار و ساده

در انتخاب یک پاکت مناسب ساندویچ باید به مواردی چون :
– ابعاد ساندویچ
– مقدار رطوبت موجود در ساندویچ
– روغن موجود در ساندویچ
– نوع و مقدار چاپ روی پاکت
– جنس کاغذ پاکت ساندویچ

انواع پاکت ساندویچ

علاوه بر استفاده از جعبه ساندویچ ، پاکت میتواند یک راه حل ارزانتر نسبت به جعبه باشد.

پاکت های ساندویچ را از نظر جنس مورد استفاده در آنها می توان دسته بندی نمود. هر کدام از آنها مناسب نوع خاصی از ساندویچ ها می باشند و خصوصیات و گرماژهای خاص خود را دارا می باشند.

پاکت ساندویچ مومی

به دلیل اینکه اکثر اغذیه ها دارای ساندویچ گرم و دارای چربی سرو می کنند ، بیشترین پاکتی که در فست فودها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد پاکت مومی می باشد.پاکت مومی از کاغذ مومی که به آن کاغذ روغنی نیز گفته می شود تهیه می شود و این کاغذ دارای انواع یک طرف مومی و دو طرف مومی می باشد. موم به کار رفته روی این کاغذ از نفوذ و عبور رطوبت و روغن به کاغذ جلوگیری می نماید.
این پاکت در فرهای حرارتی دچار احتراق می شود ولی در مایکروویو مشکلی ندارد.چاپ بر روی این کاغذ را می توان تا دو رنگ افست انجام داد. این پاکت به دلیل ماهیت کاغذی که دارد بسیار نرم بوده و به راحتی می توان ساندویچ را درون آن قرار داد و کله پاکت را سرپیچ نمود.
این کاغذ دارای گرماژ 40 گرم می باشد و از مقاومت مناسبی جهت بسته بندی ساندویچ برخوردار است.

پاکت ساندویچ مومی تک رنگ
پاکت ساندویچ مومی کرافت

پاکت ساندویچ سفید

در تولید این نوع پاکت از کاغذ تحریر که همان جنس کاغذ A4 و در دسترس همه ما هست استفاده می شود. این کاغذ سفید رنگ بوده و هیچ روکش محافظتی بر روی آن نیست و این باعث می شود در تماس با رطوبت و یا روغن سریعاً آن را به خود جذب نموده و مقاومت خود را از دست بدهد.
از این پاکت معمولاً جهت بسته بندی ساندویچ های خشک که رطوبت و یا روغن ندارند استفاده می شود.
چاپ بر روی این پاکت بسیار با کیفیت بوده و می توان بر روی آن تا پنج رنگ چاپ نمود.
این کاغذ دارای گرماژهای 70 الی 120 گرم می باشد ولی به طور معمول در تهیه پاکت ساندویچ از گرماژهای 70 و 80 گرم استفاده می شود.

پاکت ساندویچ کرافت

پاکت ساندویچ کرافت از کاغذ کرافت ساخته می شود. این کاغذ کرم رنگ می باشد و به مانند کاغذ تحریر هیچ روکشی بر روی آن ندارد. رطوبت و روغن به این کاغذ نفوذ می کند و مقاومت خود را از دست می دهد.
بر روی این پاکت تا چهار رنگ می توان چاپ نمود ولی در طراحی محدودیت هایی دارد. در طراحی این پاکت باید از رنگ های کنتراست بالا و سرد استفاده نمود. این کاغذ به دلیل ماهیت رنگ تیره ای که دارد خود باعث چند درصد تغییر رنگ در چاپ می شود. از پاکت ساندویچ کرافت در پک کردن ساندویچ های خشک استفاده می شود.
پاکت کرافت را می توان از کاغذ با گرماژهای 40 الی 120 گرم تولید نمود ولی بهتر است جهت استحکام پاکت از گرماژهای پايین تر از 70 گرم استفاده نشود.

پاکت ساندویچ کرافت
پاکت ساندویچ ساده

ابعاد پاکت ساندویچ

در انتخاب سایز پاکت لازم است که طول پاکت ساندویچ چند سانتیمتر از نان ساندویچ بزرگتر باشد تا بتوان به راحتی سرپیچی ساندویچ را انجام داد. همچنین برای اینکه ساندویچ به راحتی در پاکت قرار گیرد باید محیط آن از ساندویچ بزرگتر بوده و حداقل یک سانتیمتر هواخوری داشته باشد.
پاکت ساندویچ را در هر ابعادی می توان تولید نمود ولی ابعاد متعارف آن به شرح ذیل می باشد.

سایز طول (cm) عرض (cm) کاست (cm)
سایز ۱ ۳۰ ۱۰ ۵
سایز ۲ ۳۰ ۸ ۵
سایز ۳ ۳۰ ۷ ۴
سایز ۴ ۲۵ ۱۰ ۵
سایز ۵ ۲۵ ۸ ۵
سایز ۶ ۲۵ ۷ ۴
سایز ۷ ۲۲ ۱۱ ۵
سایز ۸ ۲۰ ۸ ۵
سایز ۹ ۲۰ ۷ ۴
طول عرض کاست پاکت

جنس پاکت ساندویچ

جنس پاکت ارتباط مستقیمی با نوع ساندویچی که در آن قرار می گیرد دارد. جهت بسته بندی ساندویچ های خشک از جنس های کاغذ تحریر(کاغذ سفید)، کاغذ کرافت و یا کاهی می توان استفاده نمود ولی برای ساندویچ هایی که رطوبت و چربی دارند باید از کاغذهایی که یک طرف و یا دو طرف آن مومی است استفاده شود. کرافت یاش(کاغذ کرافت یک طرف روغنی) ، مومی سولفات (کاغذ سفید یک طرف روغنی) و سوپر مومی (کاغذ سفید دو طرف روغنی) اسامی کاغذهایی هستند که معمولاً جهت تولید پاکت ساندویچ استفاده می شود.
قیمت کاغذ سفید از کرافت بالاتر و همچنین دو طرف مومی از یک طرف مومی قیمت بالاتری دارد. در انتخاب کاغذ باید به این نکته توجه نمود که ساندویچ ما چه مقدار روغن و رطوبت دارد. اگر ساندویچ چربی و رطوبت زیادی دارد از کاغذهای دو طرف مومی و اگر چربی ساندویچ کم باشد کاغذهای یک طرف روغنی مناسب می باشد.
کاغذهای مومی معمولاً گرماژ 40 گرم دارند ولی کاغذهای معمولی دارای گرماژهای مابین 70 الی 80 گرم را دارا می باشند.

چاپ پاکت ساندویچ

چاپ پاکت کرافت ارتباط مستقیمی با نوع کاغذ مورد استفاده برای پاکت دارد. در چاپ پاکت های ساندویچ از مرکب هایی با پایه گیاهی
استفاده می شود. استفاده از این مرکب سبب می شود در چاپ های چهار رنگ و تمپلات پاکت ساندویچ بوی مرکب نداده و مشتریان هنگام خوردن ساندویچ بوی مرکب روی کاغذ را استشمام نکنند.
چاپ بر روی کاغذهای بدون روکش موم تا چهار رنگ انجام می شود. بر روی کاغذ مومی به دلیل محدودیت هایی که هنگام خشک شدن مرکب بر روی کاغذ وجود دارد تا دورنگ انجام می شود.

قیمت پاکت ساندویچ

جنس کاغذ مورد استفاده در پاکت تاثیر مستقیمی در قیمت آن دارد. کاغذهایی که دارای روکش (موم ، پارافین ، پلی اتیلن) میباشند قیمت بالاتری نسبت به کاغذهای دیگر دارند. همچنین کاغذهای سفید رنگ قیمت بالاتری نسبت به کاغذهای کرافت و کاهی دارد.
از دیگر مواردی که در قیمت پاکت تاثیر دارد تعداد رنگ مورد استفاده در طراحی پاکت می باشد که هر چه تعداد رنگ بیشتر باشد قیمت تمام شده پاکت بالاتر میرود. تعداد بالای سفارش سبب می شود هزینه های جاری و ثابت روی تعداد پاکت سرشکن شده و قیمت تمام شده پاکت پایینتر بیاید.